آينده توافق هسته اى ايران

آينده توافق هسته اى ايران

تعداد مشاهده : ۳۷۰ | ۱۳۹۷/۰۹/۱۲

انجمن های اسلامی دانشجویان در بریتانیا در روز 8 ژوئن 2018 میزگردی به زبان انگلیسی با عنوان "آینده ی توافق هسته ای ایران" برگزار کرد. این میزگرد در کانون توحید لندن که مرکز فعالیت های شعبه لندن این تشکل دانشجویی می باشد برگزار شد. در آغاز این برنامه، محمدحسین امیرحسینی، دبیر انجمن های اسلامی دانشجویان منطقه بریتانیا و مجری این میزگرد، مقدمه ای را در مورد این تشکل که بخشی از اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا می باشد ارائه کرد و اشاره نمود که این میزگرد در سایر شعبه های بریتانیا و اروپا پخش می شود و به صورت آن لاین قابل مشاهده خواهد بود. وی سپس توضیحاتی را در مورد این میزگرد ارائه نمود و گفت بعد از سال ها مذاکرات پیچیده و طاقت فرسا، بالاخره ایران و گروه 5+1 که در حال حاضر باید آن را 4+1 بنامیم به یک توافق جامع بین المللی دست یافتند ولی بعد از 3 سال با خروج امریکا از این توافق بین المللی، برجام وارد مرحله تازه ای شد. برخی تحلیل گران بر این باور بودند که ایران بلافاصله از توافق خارج خواهد شد ولی چنین نشد و ایران تصمیم گرفت مهلت کوتاهی را برای مذاکره با اروپا در نظر بگیرد تا شرایط ادامه برجام را در صورتی که منافع ایران از جانب کشورهای اروپایی تأمین شود بررسی کند و متعاقباً در مورد باقی ماندن در توافق و یا خروج از آن تصمیم گیری کند. در همین راستا این میزگرد برپا شد تا آینده برجام مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.

 


اولین سخنران آقای سید محسن عباس، کارشناس مسائل خاورمیانه، تهیه کننده، مجری و خبرنگار برنامه های مختلف تلویزیونی در شبکه های گوناگون بود. سید محسن عباس بیان نمود که مسئله این نیست که ایران باید صلاح هسته ای داشته باشد یا نه. در حقیقت مشکل تاریخی است و به تفاوت ایدئولوژیک از زمان مصدق و انقلاب 57 ایران و به دنبال آن سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران توسط امریکا و جنگ تحمیلی با صدام و در نهایت به وجود آمدن داعش و مقابله با ایران بر می گردد. این ایدئولوژی ایرانی هاست که امریکا را به چالش کشیده است. ولایت فقیه یک سیاست اخلاقی است که شما در هیچ کشوری دیگری نمی بینید. اگر ایران روی پای خود بایستد به کشورهایی که تحت ظلم واقع شده اند نشان خواهد داد که مقاومت در برابر ظلم و ستم امکان پذیر است. مسئله هسته ای خارج از عرف بین الملل و سیاست جهانی نیست. ترس این است که جهان اسلام و کشورهای ستم دیده بیدار شوند و به پا خیزند.

 


سخنران دوم این میزگرد دکتر مجید تفرشی بود که تاریخ نگار، پژوهشگر و تحلیلگر تحولات معاصر ایران و مناسبات ایران و بریانیا است. دکتر تفرشی گفت تمایل به داشتن قدرت هسته ای از زمان محمدرضا شاه آغاز شده است. همه اسناد نشان می دهند که در ایران افرادی بودند که تمایل به داشتن توان هسته ای داشتند. پس از انقلاب جریانی در ایران به راه افتاد که ما به فعالیت های هسته ای نیازی نداریم اما بعد از جنگ مجدد تلاش ها برای دستیابی به توان هسته ای آغاز شد.
در سال 2013 و زمانی که رئیس جمهور روحانی روی کار آمد، ایالات متحده اعلام کرد که اجازه نمی دهد ایران به توان هسته ای دست پیدا کند. واقعیت این است که تحریم های ایران از زمان انقلاب آغاز نمی شود بلکه چند روز قبل از پیروزی انقلاب آغاز می شود و از زمانی که امریکا متوجه شد که نخست وزیر توان جلوگیری از وقوع انقلاب را ندارد. یکی از این تحریم ها توقف تحویل تانک های چیفن فروخته شده به ایران توسط انگلیس بود.
در زمان مذاکرات هسته ای سه گروه مخالف در ایران وجود داشت. گروه اول مخالف هر گونه توافقی با غرب بودند. گروه دوم معتقد بودند تنها در صورتی که نیازها و منافع ایران تأمین شود می توان به یک توافق با غرب دست یافت و گروه سومی که مخالف توافق هسته ای بودند کسانی بودند که تحریم های ایران برایشان منفعت مالی به همراه داشت. این سه ایده از جانب مخالفان توافق هسته ای از داخل و خارج از ایران تحمیل می شد.

 


همچنین در این میزگرد مطرح شد که خشم اصلی صهیونیست ها و سعودی ها از این بود که ایران برای اولین بار در طی 200 سال گذشته مقابل ابرقدرت های جهان نشسته بود. نتیجه این توافق نیز دومین مسئله برای آن ها بود. مشکل این است که ایران در سیاسیت خارجی، سیاست تجاری و سیاست عمومی ضعیف عمل می کند و مشکل دوم ضعف ایران در زمینه فعالیت های رسانه ای است. برای مثال بعد از سال 2009 میلادی، پرس تی وی و شبکه العالم اتبار بین المللی خود را از دست دادند.

این میزگرد با پرسش و پاسخ ادامه یافت و سوالاتی از جانب مجری میزگرد، حاضرین در جلسه و همین طور مخاطبین آن لاین برنامه مطرح و توسط سخنرانان پاسخ داده شد.

پايان

آينده توافق هسته اى ايران